Czy zwierzęta też śpią w nocy?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

8 kwietnia 2021

 
1.Opowiadanie Lucyny Krzemienieckiej „Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali :
 
Przyszedł raz krasnalek do borsuka i puka:
- Chodź ze mną, borsuczku na spacer. Akurat jest południe, słońce świeci cudnie. Poszlibyśmy nad potok jarzębinę zobaczyć, bo ma podobno nowe, czerwone korale. Chodź, borsuczku.
- Jeszcze, czego - mruczy borsuk.
– Kto by tam chciał w biały dzień na spacer chodzić! Dopiero z polowania wróciłem o świcie, muszę się wyspać należycie. Norę sobie wyczyściłem, wysprzątałem szczerze i leżę.
- Ano, to siedź jak borsuk w norze - mówi krasnal. – Jak nie, to nie. – I poszedł sam na spacer.
A borsuk wysiedział się w norze, wyleżał, wyspał i kiedy ciemna nocka zajrzała do nory, poczuł się dopiero do spaceru skory. Puka więc w drzewo do wiewiórczej dziupli do krasnoludka i prosi:
- Chodź na spacer, malutki, gwiazdy już mrugają i nocka ciemna tuła się po lesie. Chodź. - Jeszcze, czego - mruczy krasnal zaspany.
– Kto by tam w ciemną noc po lesie się włóczył! W dzień spacerowałem, jarzębinę oglądałem, wrzosy wąchałem i brzozowe liście złote! Teraz spać mam ochotę.
- Ano, jak nie, to nie - rozgniewał się borsuk. I poszedł w głąb lasu za nocką ciemną. Bo to zależy od upodobania: kto dzień, a kto nockę wybiera do spania.
 
Obrazek borsuka:
https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/borsuk-opis-wystepowanie-i-zdjecia-zwierze-borsuk-ciekawostki,17447.html
 
Pytania do tekstu:
Co krasnalek chciał pokazać borsukowi?
Kiedy borsuk postanowił wybrać się na spacer?
Dlaczego krasnal i borsuk nie mogli dojść do porozumienia?
Czy potrafisz wymienić inne zwierzęta, które śpią w dzień, a w nocy są aktywne?
 
2) „Zwierzęta nocą” – gdy zapada zmrok, my – ludzie zwykle kładziemy się spać. W świecie zwierząt to pora, w której wiele gatunków czuje się najlepiej i jest najbardziej aktywnych. Niektóre zwierzęta w nocy polują, szukają pożywienia, unikają drapieżników i spotkania z ludźmi. Dlaczego niektóre zwierzęta funkcjonują w nocy, a nie za dnia? Noc oferuje zwierzętom ciemność, spokój, ciszę i możliwość kamuflażu – zamaskowania się przed drapieżnikami. Poznajcie niektóre zwierzęta noce:
 
Nietoperz: https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/nietoperz-o
Nietoperze w większości prowadzą nocny tryb życia. Do postrzegania świata używają echolokacji – nietoperz wysyła dźwięk, który odbija się od przeszkody i trafia do jego uszu. Na tej podstawie, może określić położenie przedmiotów. Dzięki temu, świetnie orientuje się w ciemności.
 
Sowa: https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/puszczyk-opis-wystepowanie-i-zdjecia-ptak-puszczyk-ciekawostki,20259.html
Jest aktywna przez całą noc, od zmierzchu do świtu. W dzień kryje się w dziuplach i szczelinach. Żywi się głównie małymi gryzoniami i płazami. Puszczyka charakteryzuje bardzo cichy, niemalże bezszelestny lot. Sprawia, że w nocnej ciszy ofiary nie słyszą, gdy się do nich zbliża.
 
Ryś: https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/rys-opis-wystepowanie-i-zdjecia-zwierze-rys-ciekawostki,22682.html
Rysie prowadzą samotny tryb życia. W poszukiwaniu jedzenia, w ciągu jednej nocy mogą przejść nawet 20 kilometrów! Polują najczęściej od zmroku do wschodu słońca. W czasie polowania skradają się, wykorzystując krzewy, wysokie trawy, przewrócone drzewa – starają się podejść jak najbliżej swojej ofiary. Starają się poruszać bezszelestnie.
 
Lis: https://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/lis-rudy-opis-wystepowanie-i-zdjecia-zwierze-lis-rudy-ci
Lisy także najaktywniejsze są w nocy. Żywią się głownie małymi gryzoniami, ale także owadami, ślimakami, robakami, czasem owocami. Mają dobrze rozwinięte zmysły słuchu, wzroku, węchu i dotyku, co ułatwia im polowanie.
 
Dzik: https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/dzik-europejski-opis-wystepowanie-i-zdjecia-zwierze-dzik-europejski-ciekawostki,20189.html
Z natury dziki to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. W dzień odpoczywają, w nocy wychodzą na żer z lasu na pola. Dzik jest typowym wszystkożercą
Jeż: https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/jez-europejski
Jeże prowadzą nocny tryb życia i są wszystkożerne – jedzą dżdżownice, jaja ptaków, małe ślimaki, ssaki, ale przede wszystkim – owady. W jedną noc potrafią zjeść ich aż 200 gramów!
 
 
3) „Zagadki o zwierzętach” – potrafisz odgadnąć rozwiązania?
• Ten ptak dobrze widzi w nocy, bo ma bardzo wielkie oczy.
Nocą lata i poluje i posępnie pohukuje. (sowa)
• Choć igły ma ten zwierzak, szyć niczego nie zamierza.
Futro z igieł, jego zdaniem, to najlepsze jest ubranie. (jeż)
• Ani mysz to, ani ptak. On uważa, że to zdrowo sypiać w dzień do dołu głową. (nietoperz)
• Ledwie rozbłysło światło, a już za chwilę … lecą zewsząd do światła te nocne motyle. (ćmy)
 
4. Zabawa ruchowa "Dzień-noc"
Dziecko razem z rodzeństwem/rodzicem biega po pokoju w rytm instrumentu (można użyć ulubionej piosenki). Na hasło "dzień " wszyscy naśladują ulubione zwierzę "dzienne" a na hasło "noc" wszyscy kucają i udają,  że śpią.
 
5. Praca w kartach pracy
5 latki- strona 67-68
4 latki- strona 59
3 latki- strona 51
2.5 latki- https://www.ladnekolorowanki.pl/kolorowanka/sowa/ (pokolorować obrazek kredkami lub pomalować farbami)
 
Miłego dnia życzę,  pozdrawiam ????

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-04-08
Data publikacji:2021-04-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Katarzyna Szymańska
Liczba odwiedzin:1620