HISTORIĘ SZKOŁY OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA!
czyli krótki zarys dziejów szkoły w Błędostowie
Siedmioklasowa Szkoła Podstawowa w Błędostowie powstała w 1947 roku. Początkowo mieściła się w prowizorycznym baraku, ponieważ w czasie okupacji Błędostowo doznało znacznego spustoszenia i zniszczeń. Pierwszym kierownikiem placówki został D. Chamski. Oprócz wspomnianego kierownika pracowało tutaj trzech nauczycieli: T. Rutkowski, T. Sokolnicki, W. Wójcik.
Przez kolejne lata szkołą kierował T. Wiśniewski. W przeludnionych klasach uczyło czterech nauczycieli: M. Gil, J. Pniewski, W. Gołucka, T. Sokolnicki.
W 1958 roku nowym kierownikiem szkoły został T. Sokolnicki, który pełnił tę funkcję do 1961 roku. Placówka borykała się z wieloma problemami. Warunki nauki i pracy były trudne, a oprócz tego społeczności szkolnej dokuczało zimno. Dzieci uczyły się w klasach łączonych, w czterech pomieszczeniach na dwie zmiany.
W 1961 roku obowiązki kierownika szkoły objął Jerzy Błaszkowski. Z nowym zarządzającym pracowała częściowo nowa kadra nauczycielska: Marianna Błaszkowska, Maria Gil, Walentyna Gołucka, Jadwiga Żbikowska.
Każdego roku, dzięki staraniom i determinacji kierownika, budynek szkolny poddawany był remontom. W 1964 roku, po kilkuletnich staraniach, przystąpiono ostatecznie do budowy nowego obiektu szkolnego.
W styczniu 1966 roku oddano do użytku nowy, jednopiętrowy, przestronny, nowoczesny budynek, wyposażony w kanalizację i centralne ogrzewanie. Dodatkowym atutem obiektu była sala gimnastyczna. Oprócz szkoły wybudowano budynek mieszkalny dla nauczycieli, dzięki czemu do Błędostowa przybyli kolejni pracownicy z powiatu. Grono pedagogiczne powiększyło się o trzech nauczycieli. Byli to: K. Najder, J. Żurawiński, Wanda Pniewska. To oni zaczęli gromadzić sprzęt szkolny, pomoce naukowe, co w konsekwencji doprowadziło do utworzenia funkcjonalnych klasopracowni.
Najlepiej urządzone były klasy: nauczania początkowego, języka rosyjskiego, geografii oraz historii. Powstała także Izba Pamięci Narodowej, w której powstanie aktywnie włączyła się lokalna społeczność. W tym pomieszczeniu wyeksponowano rzeczy należące do lokalnego żołnierza walczącego w I Korpusie we Włoszech. Wspomnianym bohaterem był T. Cieślak ze wsi Smogorzewo. Bogactwo eksponatów w Izbie Pamięci, szczególnie z okresu II wojny światowej, przybliżało uczniom realia życia ich ojców i dziadków.
1 września 1974 roku Szkoła Podstawowa w Błędostowie otrzymała status szkoły zbiorczej. Przyjęto do niej dzieci z okolicznych szkół ze wsi: Glinice i Krzyczki, w których poziom organizacyjny uległ obniżeniu.
Szkoła w Błędostowie w latach 70. XX wieku liczyła 138 uczniów, których nauczało dziewięciu nauczycieli. Nastąpiły w placówce zmiany organizacyjne i kadrowe. Funkcję dyrektora objęła Marianna Błaszkowska. Szkoła odczuwała korzystne skutki ówczesnej reformy oświaty. Nauczyciele doskonalili swoją wiedzę i umiejętności w ramach kursów, organizowanych przez Instytut Kształcenia Nauczycieli NURT. W latach 1975-1982, oprócz
zajęć lekcyjnych, propagowana była w szkole działalność w organizacjach uczniowskich i kołach zainteresowań. W tym okresie funkcjonowały następujące organizacje młodzieżowe: Polski Czerwony Krzyż, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Rosyjskiej, Spółdzielnia Uczniowska, Związek Harcerstwa Polskiego. Szkoła stanowiła centrum społeczno- kulturalne we wsi Błędostowo i w okolicznych wioskach. Na terenie placówki organizowano wiece, spotkania z kandydatami na posłów do Sejmu, kursy szkoleniowe, kursy kroju i szycia. Wszystkim imprezom towarzyszyły wydarzenia artystyczne w wykonaniu młodzieży.
W latach 1989-1990 szkołą w Błędostowie kierował Kazimierz Estkowski, a następnie od 1990 do 31sierpnia 1996 roku- Sabina Kozłowska. Od 1 września 1996 roku funkcję dyrektora szkoły pełni Halina Smogorzewska.
Od tego momentu miały miejsce liczne remont w naszej placówce, zmiany organizacyjne, oświatowe i personalne w kadrze nauczycielskiej. Zrealizowano w szkole wiele nowych i ważnych projektów inwestycyjnych.
W 1997 roku poprawiono stan ówczesnego boiska szkolnego.Za wygospodarowane przez szkołę środki rodzice, nauczyciele i uczniowie odnowili sale lekcyjne. W następnych latach wyremontowano szkolne łazienki i kuchnię. Zakupiono nowe ławki oraz krzesła do pracowni lekcyjnych. Odnowiono elewację budynku szkoły.
W późniejszych latach wyremontowano salę gimnastyczną, wymieniono drzwi wejściowe, naprawiono schody, chodnik przed szkołą, zakupiono kolejne stoliki, krzesła do klas. Fundusze na te cele pochodziły m.in. ze zbiórek pieniędzy na Radę Rodziców. Na remonty w szkole przeznaczano też znaczną część dochodów z organizowanych w placówce licznych imprez, m.in. bali sylwestrowych, festynów szkolnych. W 2003 roku, z pozyskanych przez placówkę pieniędzy, odnowiono plac zabaw, wymieniono drzwi do wszystkich pomieszczeń szkolnych, poprawiono posadzkę w głównym holu budynku.
Społeczność szkolna od lat 1998/1999 efektywnie promowała swoją placówkę na terenie gminy, powiatu czy województwa. Uczniowie wraz z nauczycielami kilkakrotnie uświetniali swoimi występami różne jubileusze, np.: 25-lecia i 50-lecia zawarcia związków małżeńskich w gminie Winnica. Dzieci prezentowały swoje talenty: taneczne, wokalne, recytatorskie, np. podczas lokalnych uroczystości, takich jak Dzień Strażaka w Pokrzywnicy czy podczas spotkań z osobami starszymi i samotnymi w Gminie Winnica, corocznych Pasterek i przygotowań do Świąt Wielkanocnych w okolicznym kościele. Nasi uczniowie występowali często także podczas uroczystości organizowanych, np. z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Odnosili sukcesy w sporcie, na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, na przykład w lekkiej atletyce czy w grach zespołowych/piłka nożna/.
Szczególnie mocne zaangażowanie naszej społeczności szkolnej było widoczne w corocznych, szkolnych festynach organizowanych na terenie szkoły i podczas Olimpiad Sportowych dla dzieci i młodzieży- „Dekanalia Serock 2000”.Dzieci były laureatami licznych konkursów: plastycznych, matematycznych, ekologicznych, tanecznych, wokalnych organizowanych na szczeblu gminy, powiatu, województwa. Najbardziej medialnym wydarzeniem tego okresu było zajęcie 2. miejsca przez naszą uczennicę, Justynę Mościcką, w „ Krzyżówce 13-latków” . Wspomniane wydarzenie nagrywano i transmitowano w TVP w Programie 2. Równie ważne dla społeczności szkolnej było zwycięstwo innej uczennicy -
Pauliny Jeż, która zajęła 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o lesie pod hasłem: „Co daje las?”.
W szkole rokrocznie odbywały się akademie okolicznościowe dotyczące: Dnia Matki, Ślubowania klas pierwszych, rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. Uroczyście obchodzono też choinki i wigilie szkolne, mikołajki, andrzejki, kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja i innych ważnych świąt narodowych i kościelnych.
Dzieci wraz z nauczycielami brały udział w licznych, ogólnopolskich akcjach, np.: w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, „Porządkujemy i odnawiamy las”, „Bezpieczni na drodze”, „Bezpieczna pomoc w gospodarstwie rolnym”, „Zaadoptuj kasztanowca” oraz ogólnopolskich projektach edukacyjnych, np.: dotyczących postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym. Biorąc udział we wspomnianych akcjach i projektach uczniowie odnosili sukcesy, otrzymując nagrody pieniężne lub nagrody rzeczowe dla siebie i dla szkoły.
Do ważnych wydarzeń w dziejach naszej placówki należy zaliczyć też otwarcie boiska szkolnego 16.10.1997, a 29.04.2008 - Parafialnego Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego.
Nasza szkoła bardzo często gościła w swoich progach ludzi o różnych profesjach: aktorów, artystów cyrkowych, terapeutów, psychologów, świadków II wojny światowej, weteranów wojennych, przedstawicieli władz lokalnych, powiatowych, wojewódzkich, duszpasterzy, policjantów, strażaków, leśniczych, przedstawicieli różnych zawodów, cywilów i wojskowych.
Społeczność szkolna aktywnie integrowała się nie tylko z przedstawicielami różnych zawodów, ale też z przedstawicielami lokalnych placówek oświatowych, np. z gminy Winnica.
Współpracowaliśmy także z licznymi instytucjami, np.: z Powiatową Stacją Sanitarną Epidemiologiczną w Pułtusku czy Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Pułtusku, z KRUS w Ciechanowie. A wszystko po to, aby wspólnie wychowywać i wykształcić młodego człowieka oraz dobrze wypełniać liczne zadania szkoły, wytyczne Ministerstwa Edukacji, założenia programowe, szczególnie te związane z realizacją ścieżek edukacyjnych: ekologiczną, zdrowotną, regionalną. Wspomniane poczynania społeczności szkolnej wpisywały się w realizację działań zapisanych w: Programie Profilaktycznym Szkoły czy Programie Wychowawczym Szkoły.
Społeczność szkolna zawsze była i jest otwarta na poznawanie drugiego człowieka i świata. W 2013 roku nawiązana została współpraca z uczniami z Ukrainy, z miejscowości Browary, położonej nieopodal Kijowa. W czasie wizyty w Browarach poznawaliśmy region Ukrainy oraz specyfikę ukraińskiej szkoły, a podczas rewizyty naszych gości, zorganizowane zostały wspólne zajęcia edukacyjno- wychowawcze.
Na terenie placówki oświatowej w Błędostowie organizowano też zimowiska, biwaki, kuligi, wycieczki, zajęcia integracyjne. Kultywowano obrzędy i tradycje ludowe, np.: topienie marzanny podczas Dnia Wiosny. Uczniowie, nauczyciele i rodzice wspólnie planowali liczne imprezy szkolne i klasowe.
W naszej szkole od lat organizowane były kilkudniowe wyjazdy dzieci na tzw. „zielone szkoły”, dzięki czemu uczniowie, przebywając nad morzem czy w górach, integrowali się,
realizowali zadania edukacyjno-wychowawcze, zdrowotno- rekreacyjno-wypoczynkowe, m.in. poprzez ruch na świeżym powietrzu. Dzieci pod opieką nauczycieli i rodziców często wyjeżdżały na kilkudniowe wycieczki, np.: do Kątów Rybackich, do Mielna czy do Beskidu Wysokiego, ale też podróżowały do Pułtuska, Warszawy, Serocka, Opinogóry, Ciechanowa, Wrocławia, Częstochowy, Lednicy, Płocka czy Rostkowa.
Uczniowie chętnie uczestniczyli też w bardzo licznych wyjazdach do kin, do teatrów, na wystawy edukacyjne, realizując przeróżne cele edukacyjne i wychowawcze.
W związku z reformą oświaty od roku szkolnego 1999/2000 w Błędostowie funkcjonowała 6-letnia Publiczna Szkoła Podstawowa z oddziałem przedszkolnym, a w latach 1998/1999 dzieci, z klasy programowo najwyższej, kontynuowały naukę w 1 klasie trzyletniego gimnazjum. Uczniowie, przez pierwsze dwa lata uczyli się w murach naszej szkoły. Ostatni rok nauki w gimnazjum realizowali w Publicznym Gimnazjum w Winnicy. Również, w związku z reformą oświaty, rozpoczęły się w naszej szkole awanse zawodowe nauczycieli na różne stopnie: nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego. Nauczyciele podwyższali swoje kwalifikacje, uczestnicząc w studiach podyplomowych, magisterskich, kursach kwalifikacyjnych i innych formach doskonalenia zawodowego. W ramach podniesienia swoich kwalifikacji nauczyciele z naszej placówki prowadzili liczne przedsięwzięcia, np.: zajęcia otwarte dla nauczycieli, rodziców, przedstawicieli władz samorządowych.
Wraz ze zmianami w edukacji należało umożliwić dzieciom dojazd do gminnych placówek oświatowych, oddalonych kilka kilometrów od Błędostowa. Młodzież dowożono więc szkolnym autokarem, tzw. „gimbusem”, do Publicznego Gimnazjum w Winnicy.
Od 2010 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Błędostowie korzystała z zewnętrznych środków finansowych pozyskanych w celu realizacji ważnych zadań dydaktyczno-wychowawczych. Z projektu zrealizowanego we współpracy z Urzędem Gminy Winnica w 2010 roku zainstalowano na budynku szkolnym solary, pozyskano środki na zakup pomocy dydaktycznych, realizując projekt „Radosna szkoła” - miejsce zabaw dla dzieci klas I-III. Zbudowano nowy plac zabaw „Zielona Łączka” z funduszy pozyskanych od LGD Zielone Mosty Narwi. Zorganizowano w szkole także zajęcia taneczne, aerobic również dzięki funduszom z Zielonych Mostów Narwi. Wyremontowano salę gimnastyczną. W 2013 roku na terenie placówki wybudowano oczyszczalnię przydomową, pozyskano fundusze na wyposażenie świetlicy szkolnej, sali lekcyjnej dla klasy I.W latach 2012-2014 pozyskano komputery do szkoły, wymieniono oświetlenie w salach lekcyjnych i na korytarzach szkolnych.
W wyniku kolejnej reformy oświatowej od 1 września 2017 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Błędostowie ponownie została ośmioklasową szkołą z dwoma oddziałami przedszkolnymi: „Krasnale” i „Puchatki”, do których przyjmowane są dzieci w wieku 2,5 - 6 lat. Taki stan rzeczy utrzymuje się do chwili obecnej, tj. 2023 roku. W placówce nadal kształtuje się kompetencje kluczowe, niezbędne do rozwoju osobistego oraz integracji społecznej dzieci.
Od 2015 roku realizowane są w placówce oświatowej w Błędostowie kolejne liczne projekty i programy edukacyjne, m.in.: „ Moja przyszłość”, „Musimy siać”, „Kompetencje na szóstkę”, „Projekt z klasą”, „Eko-Szkoła”, „Mały Mistrz”, „Książki naszych marzeń”, „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, „Mega Misja”, „ Misja programowanie”,
„Program Al Schools &Academy”, „My Digital Life”, „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”, „Laboratoria przyszłości”, ”Planeta od nowa”, „Ekocyrkularni” czy „Mediacje w edukacji”. Dzięki realizacji zadań wynikających z tych projektów i programów w szkole rozwija się zainteresowania i uzdolnienia uczniów w dziedzinie wychowania fizycznego, czytelnictwa, informatyki, ekologii, zdrowia, nowoczesnych technologii związanych, np. ze sztuczną inteligencją.
Placówka pozyskała również nowoczesne wyposażenie , np.: roboty Photon, gry Scottie Go! oraz sprzęt naukowy i sportowy.
W ramach Szkolnego Związku Sportowego w naszej szkole od 2017-2018 roku odbywały się systematyczne zajęcia sportowe z piłki nożnej i nauki pływania. W trosce o zdrowie uczniów, w 2017 roku Wojewoda Mazowiecki przekazał szkole dotację na wyposażenie w sprzęt gabinet profilaktyki zdrowotnej.
W tym samym roku 26 maja 2017 roku podczas uroczystości 70-lecia placówki Publicznej Szkole Podstawowej w Błędostowie nadano imię księdza kanonika Jana Sieka - tutejszego, uznanego księdza, „złotoustego kaznodziei”, dobrego, pracowitego i nie poddającego się przeciwnościom losu człowieka. Sztandar ufundowali rodzice i mieszkańcy parafii Smogorzewo. Z tej okazji, spod pióra ks. Jarosława Bukowskiego wyszedł okolicznościowy, przepiękny tekst hymnu szkoły o wartościach, którymi powinniśmy kierować się w życiu. Do nich należą: wiara, nadzieja, uczciwości, prawda i miłości. To dzięki tym wartościom, zaszczepionym naszym uczniom, można mieć nadzieję na to, że oni lepiej będą znosili trudy codziennego życia i odnajdą właściwą drogę w niełatwym, współczesnym świecie.
Od roku 2021,na stałe do kalendarza szkolnego, wpisano strojenie ołtarza przy szkole z okazji święta Bożego Ciała. To kolejna okazja do pokazania przywiązania społeczności szkolnej do tradycji chrześcijańskiej.
W naszej placówce zorganizowano liczne wyjazdy krajoznawcze oraz tematyczne, np.: do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Centrum Nauki Kopernik, Planetarium. Dzięki tym działaniom uczniowie zapoznali się z pięknem polskich krajobrazów i zabytków, ze światem nauki i techniki.
W ostatnich latach zrealizowano w szkole kolejne, liczne akcje, np.: „ Narodowe Czytanie”, ”Czytamy w szkole”, „Przerwa na czytanie”, „Tata też czyta” oraz różnorodne projekty i innowacje pedagogiczne, np. „Kształtowanie nawyku czytania metodą bostońską”. Tym ostatnim działaniem zainteresował się nawet magazyn poranny telewizji: Pytanie na śniadanie.
Od 2018 roku dalej realizowane są w placówce liczne innowacje pedagogiczne, np.: innowacja biblioteczna „Klub Przyjaciół Bajek - Z bajką na Ty”, „Ja w świecie wartości” , „Opowiem Ci bajkę …, czyli magia storytellingu”, „ Matematyka da się lubić”, „Wyginam śmiało ciało!” , „Nasze przedszkolaki zjadają smaczne przysmaki”, „Zaprzyjaźnię się z matematyką”,” Kultura i sztuka moim przyjacielem”, „ Z ekologią za pan brat”, „Gdy TRIMINO ułożymy, lepiej język polski przyswoimy”. Wyżej wymienione działania placówki podniosły jakość kształcenia i wychowania dzieci w naszej szkole.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Błędostowie uczestniczy nadal w akcjach Ministerstwa Edukacji i Nauki, np. w „Szkole do Hymnu”, „Szkoła Pamięta”, „ Bohater On”,
”Żonkile” , „Razem na święta 2020” i bierze udział w licznych kampaniach edukacyjnych, np.: ”Mała książka- wielki człowiek”.
Nadal organizowane są też liczne konkursy, np.: czytelnicze promujące czytelnictwo wśród społeczności szkolnej.
Oprócz nauki czytania, pisania, liczenia w codziennej pracy nauczycieli znajdują zastosowania nowoczesne technologie i narzędzia informacyjne, np.: tablice i monitory interaktywne, zakupione dwukrotnie w 2019 i 2022roku w ramach programu rządowego „Aktywna Tablica” oraz z rezerwy oświatowej na wyposażenie pracowni przedmiotowych. Od tego czasu wszystkie sale szkolne wyposażane są w nowe sprzęty, potrzebne do realizacji zadań wynikających z procesu kształcenia w zakresie nauczania: geografii, biologii, fizyki, chemii, edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Odpowiednie zaplecze dydaktyczne umożliwia pełną realizację podstaw programowych, kształtuje postawy badawcze u uczniów i rozwija ich kompetencje przyrodnicze.
Poza tym w szkole wiele miejsca poświęcono na promocję zdrowia. Dzięki realizacji kompleksowych działań, propagujących szeroko rozumiane pojęcie zdrowia, w 2009 roku nasza placówka oświatowa została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Od 2016 roku w szkole realizowany był program „ W zdrowym ciele, zdrowy duch”, wytyczający priorytety działalności szkoły w obszarze: „Aktywność fizyczna poprzez sport i rekreację”. Nasi uczniowie odnosili sukcesy w zawodach, akcjach prozdrowotnych i sportowych.
Współpracujemy także z fundacjami, np. Fundacją „Młodzi- Młodym” i stowarzyszeniami, np.: Stowarzyszeniem Amicus, które od kilku lat obdarowuje szkołę artykułami szkolnymi i funduje stypendia dla dzieci.
W 2019 roku powstała wokół szkoły ścieżka edukacyjna, zmodernizowano szkolny plac zabaw, wykonano nowe ogrodzenie wokół terenu szkoły, powstało piękne, boisko ze sztuczną nawierzchnią, tartanową bieżnią okólną i oświetleniem. Kolejny powód do dumy i radości to termomodernizacja budynku szkoły wykonana na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku. W ramach prac inwestycyjnych dokonano wymiany pieca z węglowego na gazowy, ocieplono ściany szkoły, wymieniono instalację centralnego ogrzewania, oświetlenie, zamontowano panele fotowoltaiczne, wykonano nowe orynnowanie budynku szkoły, nową instalację odgromową, wymieniono parapety, zamontowano nowoczesny daszek nad wejściem głównym do szkoły, wykonano opaskę wokół budynku szkoły, wymieniono częściowo stolarkę drzwiową, poprawiono i przebudowano schody, odnowiono bibliotekę szkolną.
Znaczną sumę pieniędzy na wspomniane inwestycje szkoła pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego i budżetu Gminy Winnica, dzięki wsparciu wójta Roberta Wróblewskiego.
W 2020 roku nasza szkoła, podobnie jak inne placówki oświatowe w kraju i na świecie, musiała zmierzyć się z nowym wyzwaniem cywilizacyjnym, czyli z pandemią COVID-19. Wirus SARS-COV 2 zmienił na stałe dotychczasowe życie tysięcy ludzi. To w wyniku zarażania się tym groźnym wirusem, zmarła ogromna ilość osób na całym świecie. Wiele szkół musiało się dostosować do funkcjonowania w nowej, trudnej rzeczywistości. Tak też się stało i z naszą szkołą. Wielu nauczycieli, w szybkim tempie, nauczyło się prowadzić proces nauczania i wychowania przy użyciu nowoczesnych technologii informacyjno-
komunikacyjnych. Nauka zdalna lub hybrydowa stała się u nas normą. Nauczanie ”na odległość” było możliwe dzięki zastosowaniu w procesie edukacyjnym dziennika elektronicznego Librus, dużej liczby laptopów i tabletów, pozyskanych w ramach realizowanych przez szkołę programów min.: Mazowiecki program przygotowania szkół i nauczycieli do nauczania zdalnego”, różnych narzędzi internetowych, nowoczesnych metod nauczania, materiałów edukacyjno-wychowawczych pochodzących z aplikacji, programów i platform edukacyjnych.
W szkole, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2021 roku, odbywały się cyklicznie zajęcia wspomagające dla uczniów klas IV-VIII z: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego. Natomiast dla uczniów klas I-III prowadzone były w szkole dodatkowe zajęcia sportowe, które pomogły dzieciom przezwyciężyć trudności związane z wcześniejszym nauczaniem zdalnym spowodowanym pandemią COVID-19.
W 2022 roku rozpoczęto a w 2023 roku zakończono budowę sali sportowej z zapleczem socjalno-sanitarnym, bardzo wyczekiwanego obiektu dla społeczności szkolnej. W tym samym roku wyremontowano też schody łączące parter z piętrem budynku szkoły.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Błędostowie dalej będzie się rozwijać pod względem edukacyjnym, administracyjnym, inwestycyjnym, aby proces nauczania i wychowania dzieci w naszej szkole przebiegał jak najlepiej.
Dlatego cały czas nasza kadra nauczycielska podnosi swoje kwalifikacje, odbywa szkolenia na przeróżnych warsztatach, uczestniczy w konferencjach, seminariach, wykładach, webinariach. Podejmuje studia podyplomowe. Zdobywa kolejne stopnie awansu zawodowego oraz uznanie za swoją pracę w oczach dzieci, rodziców, organu prowadzącego szkołę a także władz kuratoryjnych i ministerialnych. Cyklicznie, od kilku lat, nasi nauczyciele odznaczani są Medalem Komisji Edukacji Narodowej, otrzymują Nagrody Wójta czy Dyrektora. Aktywnie działają na forum lokalnym, regionalnym, wojewódzkim, promują naszą szkołę i wartości polskiej edukacji.
Opracowanie całości: Katarzyna Łebkowska, Halina Smogorzewska, Wioletta Wysocka.
Wrzesień 2023