21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, aby uświadomić sobie, jak wielka jest wartość i różnorodność języka.
Podczas szkolnych obchodów MDJO uczniowie wykonywali różnorodne zadania, których celem była popularyzacja wiedzy oraz uwrażliwianie na poprawne posługiwanie się polszczyzną: dlaczego warto uczyć się języka polskiego?, jak wyrazić szacunek do języka ojczystego?
Uczniowie poznali wieloznaczność słowa „język”. Grali w kalambury, sudoku, wyszukiwali w wykreślankach wyrazów, układali trimino, grali w kalambury, wskazywali błędnie i poprawnie zapisane wyrazy. Różnorodność zadań dostosowano do poziomu uczniów. Ponadto klasa VII i VIII wzięła udział w quizie językowym pt.: „Potyczki z polszczyzną 2025” przygotowanym w formie gry Kahoot przez zespół zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Ojczystego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Jak się okazuje, nasz język choć czasami trudny, daje wiele radości i zachęca do dalszego zgłębiania, przyswajania i ochrony jako dziedzictwa kulturowego.
Pamiętajmy! Dbając o swój język, chronimy kulturę i tożsamość narodową.
„A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”
Mikołaj Rej