Nie wyrzucaj! Nadaj przedmiotom drugie życie, aby chronić naszą planetę.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

8 listopada 2022

Edukacja ekologiczna  jest dla społeczności naszej szkoły bardzo ważna, ale nie dlatego, że jest to dziś modne. Nasi uczniowie i pracownicy naszej szkoły angażują się w różnorakie  akcje ekologiczne, aby chronić naszą planetę -  nasz WSPÓLNY DOM

            Uczniowie naszej szkoły podejmują wszelkie działania, aby tak się  nie stało. W efekcie podejmowanych działań   nasza szkoła uzyskała w czerwcu Certyfikat Szkoły Ekologicznie Zaangażowanej, za realizację zadań  ekologicznych. Przypomnijmy sobie czego one dotyczyły. 
           To  oczywiście realizowana w naszej szkole  corocznie zbiórka  makulatury, z której ostatnio zebraliśmy 1860kg surowca ratując życie ok.27 drzew.  To bardzo ważne, aby wykorzystywać papier jako surowiec wtórny, oszczędzając drzewa, tak ważne dla naszej planety i dla wszystkich organizmów.
           Również w ramach wspomnianego  projektu "Szkoły Ekologicznie Zaangażowanej"  uczniowie przeprowadzili wywiad z wójtem gminy Winnica  panem Robertem Wróblewskim na temat odnawialnych źródeł energii w naszej gminie. Szkolną stronę odwiedzają rodzice naszych uczniów i być może wywiad ten zainspirował, któregoś z rodziców do podjęcia decyzji i skorzystania z rozwiązania ekologicznego pozyskiwania prądu.  Przypomnijmy krótko, że elektrownie węglowe  przyczyniają się nie tylko do   wykorzystywania węgla, ale  w znacznej części wpływają na  emisję gazów cieplarnianych do atmosfery,  co z kolei wpływa na stopniowe podnoszenie temperatury Ziemi. Oszczędzanie energii elektrycznej oraz  produkowanie jej  w sposób bezpieczny dla środowiska jest kluczowe  dla przyszłości naszej oraz  przyszłych pokoleń.  

Zasoby naszej planety kurczą się, wysypiska śmieci przyjmują tendencje odwrotną i w zastraszającym tempie zwiększają swoje rozmiary?  Czy przyjdzie nam żyć wśród śmieci? 

          Woda jest niezbędna do życia, a jej zasoby maleją. Warto  zatem  edukować uczniów o tym,  że konieczne jest jej oszczędzanie i racjonalne gospodarowanie. W  myśl tej idei odbyły się zajęcia w  klasie VIII pt.: "Oszczędzanie wody to za mało", na których uczniowie wskazywali, jak można  oszczędzać wodę, zaproponowano, aby nie wylewać zużytej do mycia warzyw i owoców wody i podlewać nią  rośliny w ogródkach czy doniczkach. Do podlewania roślin  możną także zdaniem uczniów wykorzystać zbieranie deszczówki. Uczniowie wskazywali wiele innych przykładów  jak zakręcanie kranu w czasie mycia zębów, branie prysznica zamiast kąpieli, itp.

            Oszczędzanie zasobów naszej planety nie jest jedynym ze sposobów dbania o nią. Ważne jest także dbanie, aby nie powiększały się wysypiska śmieci. Zamiast wyrzucać przedmioty, które nie są nam potrzebne,  które może straciły swój urok czy może się po prostu znudziły możemy nadać im drugie życie. Takie działanie  wykonała nauczycielka naszej szkoły pani Małgorzat Jończyk z uczniami i ich rodzicami  odnawiając zużyte stare meble (krzesła, półki) nadając im  nowy atrakcyjny wygląd.  Odnowione meble ustawione  na szkolnym korytarzu zachęcały uczniów do skorzystania z nich.  W ten sposób   przedmiotom tym nadano drugie życie, oszczędzono zasoby natułane, bo nie kupiono  nowych  oraz nie powiększono powierzchni wysypisk śmieci, ponieważ  te stare meble tam nie trafiły i jeszcze długo nie trafią. 
            Obieg zamknięty to także dzielenie się czymś, co jest nadal w dobrym stanie, ale nie jest już nam potrzebne. Może się okazać, że ktoś inny obok nas chętnie przyjmie taki  dar i wykorzysta.  W tym miejscu warto wspomnieć o zbiórce rzeczowej  darów używanej odzieży, w bardzo  dobrym stanie  dla potrzebujących  Ukraińców, którzy w tym roku znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ zostali zmuszeni do ucieczki ze swojego kraju.  Pomagając innym chronimy również naszą planetę. 
             Podobny jest charakter akcji "Wymień się książką". Uczniowie przynieśli książki, które są w dobrym stanie, nie są zniszczone, a z których już nie korzystają, bądź już ich zwyczajnie nie potrzebują. Książki można zostawić na specjalnie do tego celu stworzonej biblioteczce,  a w zamian można wziąć książkę, które nas zainteresuje.  Tą akcją nie tylko zachęcamy do czytania, ponieważ na półce pojawiły się  bardzo kolorowe, o atrakcyjnym wyglądzie książki,  ale także  nadajemy tym przedmiotom drugie życie i chronimy zasoby naszej planety. Chronimy Nasz Wspólny Dom.
            Warto przypomnieć także akcję "Kolorowe kredki", która polegała na zebraniu niepotrzebnych, niekompletnych kredek.  Kredki te  były przekazane  do odnowy, a następnie zasiliły szpitale i świetlice środowiskowe dla dzieci. Część kredek trafiła do przerobienia  na biżuterię, z której sprzedaży dochód przeznaczono  na cele charytatywne. To kolejny przykład akcji, która nie tylko  wywołuje uśmiech na twarzy obdarowanych, ale pomaga  chronić zasoby naturalne Ziemi   nadając  przedmiotom drugie życie. 

 Nasi uczniowie to rozumieją i swoją postawą  okazują, że kochają Swój Dom.

Poniżej kilka zdjęć dla przypomnienia wspomnianych akcji.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-11-08
Data publikacji:2022-11-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Katarzyna Szymańska
Liczba odwiedzin:402