Narodowe Czytanie - "Nad Niemnem" E. Orzeszkowa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

2 października 2023

W tym roku, po raz dwunasty, nasza społeczność szkolna dołączyła do ogólnopolskiej akcji czytelniczej Narodowe Czytanie.

 Rok 2023 to szczególna data. To kolejna, 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego i 135 rocznica ukazania się w formie książki ponadczasowej, pozytywistycznej powieści pt. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Właśnie ten wyjątkowy tekst wspaniałej pisarki, nominowanej do Literackiej Nagrody Nobla,  został wybrany do Narodowego Czytania, w celu ponownego  odkrycia jego uniwersalizmu i piękna.

               Szkolna uroczystość związana z  czytaniem fragmentów „Nad Niemnem” rozpoczęła się od kilku informacji na temat biografii wspomnianej autorki, wypowiedzianych, na potrzeby akcji czytelniczej, przez sztuczną inteligencję. Zmontowane wypowiedzi o autorce stanowiły część składową prezentacji multimedialnej poświęconej  Elizie Orzeszkowej i jej utworowi.

Po zachęceniu słuchających do przeczytania „Nad Niemnem” i zapoznaniu  z najistotniejszymi zagadnieniami związanymi z treścią powieści i jej bohaterami zgromadzeni mieli możliwość wysłuchania fragmentów legendy o Janie i Cecylii Bohatyrowiczach. Uczniowie dowiedzieli się o ciężkiej pracy założycieli szlacheckiego rodu,  o ich miłości, odwadze i poświęceniu.

Po wyjaśnieniu symboliki wspomnianego grobowca Bohatyrowiczów uczniowie , nauczyciele wysłuchali kolejnych fragmentów tekstu opisujących mogiłę powstańczą z roku 1863, zwaną w utworze „mogiłą czterdziestu”. Czytane  fragmenty powieści miały uzmysłowić słuchającym ważność  wspólnych  działań w imię istotnych, narodowych celów.

Mogiła czterdziestu w „Nad Niemnem” stanowiła  symbol jedności narodowej, nadziei Polaków na ponowne zjednoczenie i odzyskanie niepodległego państwa.

Pan Prezydent Andrzej Duda, wybierając właśnie wspomniany utwór Elizy Orzeszkowej jako tekst Narodowego Czytania stwierdził:

„ aby tegoroczna lektura pogłębiła namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy.  I żeby, zwłaszcza dzisiaj, wobec agresywnego, rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności”.

Na zakończenie szkolnej uroczystości związanej z Narodowym Czytaniem „Nad Niemnem” uczniowie zostali poproszeni o narysowanie ilustracji do zaprezentowanych fragmentów powieści oraz zaznaczyli swój udział w akcji, wbijając do zeszytu szkolnego pieczęć z tegorocznym logo Narodowego Czytania.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2023-10-02
Data publikacji:2023-10-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Katarzyna Szymańska
Liczba odwiedzin:280