Przerwany marsz

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

30 sierpnia 2019

Publiczna Szkoła Podstawowa im ks. kan. Jana Sieka w Błędostowie dołączyła do projektu "Przerwany Marsz".

Celem projektu jest przywrócenie należnej pamięci, szacunku i honoru wobec dziedzictwa pokolenia Polskich Dzieci Wojny. 

 

Intencją pomysłodawców projektu jest to, żeby 2-go września 2019r., w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, młode pokolenie Polaków razem z Polskimi Dziećmi Wojny, udało się do szkół na uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020.

 „Przekroczenie progów szkół przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończy ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Wchodząc do szkół razem z młodym pokoleniem pokażą i udowodnią, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne, że dzięki temu co oni przeżyli, dzięki temu, że oni wytrwali w tej chwili młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów Projekt „Przerwany Marsz” jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej."

(Źródło: www.przerwanymarsz.pl)

Drugą częścią projektu „Przerwany Marsz”, będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami lub pradziadkami albo osobami samotnymi, które odpowiedzą na pytanie jak wspominają sierpień i wrzesień 1939 roku, a także, jakimi byli wtedy młodymi ludźmi i jak żyli w okupacyjnej rzeczywistości. Utrwalone w ciekawy sposób rozmowy i wspomnienia staną się częścią wspólnej publikacji.

 Serdecznie zapraszamy Polskie Dzieci Wojny, świadków tamtych tragicznych dni - Babcie i Dziadków naszych uczniów, urodzonych przed 8 maja 1945 roku na inaugurację nowego roku szkolnego  w dniu 2 września 2019r., celem kontynuacji Przerwanego Marszu 1-go września 1939 r. 

 

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-08-30
Data publikacji:2019-08-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Katarzyna Szymańska
Liczba odwiedzin:424