Portret przyjaciela

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

4 czerwca 2020

Słuchanie opowiadania M. Molickiej „Bajka o dwóch ołówkach”.

W pewnym piórniku mieszkały równo ułożone ołówki. Były kolorowe, tylko jeden był zwykły, szary. Tuż obok niego znajdował się wspaniały ołówek dwukolorowy: czerwono-niebieski. Ołówki zawsze przebywały razem, czy to leżąc obok siebie w piórniku, czy ścigając się i kreśląc wzory na papierze. Bardzo lubiły się tak razem bawić. Szary rysował kontury, a dwukolorowy wypełniał je barwami. Inne kolorowe chciały się przyjaźnić z dwukolorowym, ale on wolał szary ołówek. – Co to za zwyczaje? – szeptały oburzone, że dwukolorowy przyjaźni się z takim zwyczajnym.

– To nie wypada! – powtarzały. Ale dwukolorowy nie słuchał tego gadania, szarak zresztą też. Obydwa przecież bardzo się lubiły. Aż pewnego razu wydarzyło się nieszczęście straszne: dwukolorowemu złamały się grafity! – Będzie do wyrzucenia – szeptały między sobą ołówki, z satysfakcją przekazując sobie tę wieść. Dwukolorowy bardzo się zasmucił, szarak jeszcze bardziej. – Jak mu pomóc, co robić? – pytał sam siebie – Nie pozwolę, aby taki wspaniały ołówek został wyrzucony. Wziął przyjaciela na plecy i pomaszerował szukać lekarza ołówków. Długo szukali pomocy. Szary ołówek był bardzo zmęczony, co chwilę odpoczywał. Nareszcie znalazł bardzo starą temperówkę. – Spróbuję wam pomóc – rzekła i bardzo ostrożnie zabrała się do pracy. – Uff, już po zabiegu – powiedziała – Udało się, jesteś wprawdzie krótszy, ale nadal pięknie możesz rysować, co tylko zechcesz. – Naprawdę? – spytał z niedowierzaniem dwukolorowy. – Pomogłam tobie, ale największą przysługę oddał ci twój przyjaciel, szary ołówek. – E, tam – powiedział szarak zawstydzony tą pochwałą – My jesteśmy prawdziwi przyjaciele, on nie zdradził naszej przyjaźni dla innych, kolorowych, więc ja… – tutaj zaczął się jąkać bardzo wzruszony. Dwukolorowy nic nie powiedział, tylko przytulił się do niego. Wróciły razem do piórnika.

Teraz zapraszamy Was do wysłuchania piosenki pt. „Mam przyjaciela”

https://www.youtube.com/watch?v=mGsicfW_yG8

Drodzy rodzice, porozmawiajcie z dziećmi na temat powyższego opowiadania oraz przyjaźni, poniżej zamieszczamy pytania, które możecie wykorzystać w rozmowie:

- Jak wyglądały ołówki leżące w piórniku?

– Jak nazwiemy to, co łączyło ołówek szary i dwukolorowy?

 – Jak inne ołówki mówiły o tej przyjaźni?

– Co zrobił ołówek szary, gdy przyjaciela spotkało nieszczęście?

 – Jakie cechy charakteru miał ołówek szary, a jakie były ołówki kolorowe?

 – Kto to jest przyjaciel?

– Po czym można poznać prawdziwą przyjaźń?

 – Po co jest nam potrzebna przyjaźń?

– Czym kierujemy się przy wyborze przyjaciela?

– Kto zasługuje na naszą przyjaźń?

 – Jak należy postępować ,aby być dobrym przyjacielem?

 – Co warto zrobić, gdy pokłóciliśmy się z przyjacielem?

Kochane Krasnale, dzisiaj bardzo prosimy, abyście narysowały portret przyjaciela i nadali mu imię. Technika pracy dowolna.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-06-04
Data publikacji:2020-06-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Katarzyna Szymańska
Liczba odwiedzin:723